Vyhlásenie

Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska k invázii Ruskej federácie na Ukrajinu

Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, združujúca šesť spisovateľských organizácií vyslovuje hlboké znepokojenie nad vpádom ruských vojsk na územie suverénnej Ukrajiny. Udalosti posledných týždňov dávali nádej, že rusko-ukrajinské napätie je možné riešiť diplomatickou cestou. Vojenský prepad zmaril rokovania a dal najavo, že súčasnému ruskému vedeniu na čele s Vladimírom Putinom je bližšia vojenská sila ako dialóg.
Máme v čerstvej pamäti 21. august 1968, nezabudli sme na sovietske tanky v uliciach miest Československa, na streľbu do bezbranných obyvateľov, ani na následnú dvadsaťtriročnú okupáciu.
Dnes sú to opäť tanky riadené Moskvou, ktorými chce zvrátiť predstavy občanov o slobode vo svojej suverénnej krajine.
Ako združenie spisovateľov, ktorí si ctia slovo chceme poukázať aj na vojnu slov, ktorá predchádzala invázii. Posledné dni sme boli svedkami flagrantného zneužívania slov a ich významov, prekrúcania faktov, premenúvania lží na pravdu, ktoré sprevádzali prípravy na tento civilizačný stret východu a západu. Takzvané ochranné misie ozbrojených útočníkov už poznáme z roku 1939 a 1968, rovnako poznáme aj orwelovský jazyk, ktorý ako v minulosti, tak aj teraz v prípade Ukrajiny asistoval príprave na dnešný vpád vojsk.
Chceme vysloviť znepokojenie aj z mnohých reprezentantov slovenskej politiky, ktorí sa zapojili do orwelovskej rétoriky pri chystaní okupácie Ukrajiny. Svojimi osobnými útokmi na integritu poslancov NR SR - prevažne svojich kolegov - a ich zastrašovaním predbehli dobu a pokúsili sa rozrušiť domáci civilizačný proeurópsky a prozápadný priestor. Domáce odozvy putinizmu nás znepokojujú rovnako, ako vojenský útok na susednú Ukrajinu.
Lož nikdy v histórii nebola a ani nebude životodarnou pôdou pre mier, spravodlivosť a pokojný život. Preto podporujeme všetky snahy politikov a občanov na Slovensku aj v Európskej únii, v USA a v ďalších krajinách, ktorí odsudzujú inváziu, odsudzujú sprievodné lži ako nástroje politiky v dvadsiatom prvom storočí. Pridávame sa k vám v nádeji, že kroky civilizovaného sveta zastavia barbarské snahy Putina a jeho nezodpovedného okolia.
Chceme ubezpečiť našich ukrajinských kolegov spisovateľov a všetkých občanov Ukrajiny, že v týchto ťažkých časoch sme s nimi a s ich túžbami po živote v slobodnej a nezávislej Ukrajine.


Za Radu AOSS

Peter Juščák


Združené organizácie:


Klub nezávislých spisovateľov
Klub spisovateľov literatúry faktu
Obec spisovateľov Slovenska
Slovenské centrum PEN
Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku
Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku